11/07/2015

Martin XB-51


XB-51 powstał jako odpowiedź firmy Martin na zamówienie z 1945 roku United States Army Air Forces na samolot szturmowy i bombowy zdolny do atakowania celów naziemnych z niskich i średnich wysokości. Warunki techniczne jakie musiała spełniać nowa maszyna zostały określone w specyfikacji V-8237-1 określające parametry samolotu szturmowego pierwotnie oznaczonego jako XA-45 (litera A oznaczała ground attack/samolot szturmowy). 

W następnym roku zmieniono oznaczenie na XB-51 zastępując literę A literą B jak bomber/bombowiec. Do pierwszego lotu samolot (o numerze 46-685) wzniósł się 28 października 1949 roku. Drugi wybudowany prototyp (46-686) po raz pierwszy poleciał w 1950 roku, niestety dwa lata później 9 maja 1952 roku, podczas wykonywania akrobacji na niskim pułapie uległ rozbiciu. Ostatecznie jednak zadania jakie pierwotnie miał wykonywać XB-51 powierzono maszynie Martin B-57 Canberra będącej amerykańską wersją brytyjskiego samolotu bombowego English Electric Canberra i w 1952 roku cały program budowy nowego bombowca został anulowany. Wytwórnia kontynuowała badania w locie pierwszego prototypu aż do 25 marca 1956 roku kiedy to uległ on rozbiciu.

Konstrukcja 
XB-51 był wolnonośnym, dwuosobowym średniopłatem o całkowicie metalowej konstrukcji. Skrzydło o skosie 35° i ujemnym wzniosie wynoszącym 6° miało możliwość wychylania się wokół osi okuć tylnego dźwigara zmieniając kąt zaklinowania względem kadłuba. Dzięki takiemu rozwiązaniu samolot miał możliwość startu i lądowania przy zwiększonym kącie natarcia z zachowaniem kadłuba w pozycji równoległej względem powierzchni ziemi. Z mechanizmem tym sprzęgnięte były klapy, które wychylały się automatycznie przy zwiększonym kącie zaklinowania i chowały przy jego zmniejszaniu. Na krawędzi natarcia skrzydła znajdowały się sloty a na końcach skrzydeł, krótkie lotki pełniące również funkcję spoilerów. Kadłub o prostokątnym przekroju i półskorupowej konstrukcji. 


Usterzenie klasyczne, wolnonośne, skośne w kształcie litery T (statecznik poziomy na szczycie statecznika pionowego). Podwozie chowane do wnęk w kadłubie, jednotorowe z dwoma dwukołowymi zespołami. Na końcówkach skrzydeł wnęki dla jednokołowych zespołów wspornikowych zapobiegających tarciu skrzydeł o wzniosie ujemnym o powierzchnie ziemi. Zespół napędowych składał się z trzech silników, początkowo były to General Electric J47-GE-9 o ciągu 23,2 kN każdy, które zastąpione zostały mocniejszymi General Electric J47-GE-13. Dwa z nich umieszczono u dołu przedniej części kadłuba po obu jego stronach. Trzeci silnik był schowany w tyle kadłuba, wlot powietrza do tego silnika znajdował się na grzbiecie kadłuba za skrzydłami i długim tunelem prowadził do silnika, którego dysza wylotowa znajdowała się na końcu kadłuba. Podczas przelotów można było w celu oszczędzania paliwa wyłączać trzeci silnik.

Specyfikacja:
Typ: Bombowiec o konstrukcji metalowej
Napęd: 3 x silniki turboodrzutowe General Electric J47-GE-13 o ciągu 25,89 kN każdy

Wymiary:
Rozpiętość - 16,19 m m
Długość - 25,94 m
Wysokość - 5,26 m
Powierzchnia nośna: 50,91 m²

Masa: 
Własna - 13 419 kg
Startowa - 28 330 kg

Osiągi: 
Prędkość maksymalna - 1 038 km/h
Prędkość wznoszenia - 35,5 m/s
Pułap - 12 620 m
Zasięg - 2 596 km
Rozbieg - 1818 m
Dobieg - 718 m

Uzbrojenie:
8 x 20 mm
8 x High Velocity Aerial Rockets (HVAR)
4 700 kg bomb


Źródła:
Archiwa własne w oparciu o dane historyczno-techniczne, wikipedia.org, Avia Collect, Grafika Google

Nie wyrażam zgody na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości publikacji mojego autorstwa (tekstu, zdjęć oraz filmów) bez mojej pisemnej zgody aviaclubpoland.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Ciekawie, ale dlaczego zrezygnowano z programu budowy XB-51. Wynikało to z niespełnionych oczekiwań konstrukcyjnych czy bardziej z niedogadania się stron? Chyba, że miało to związek z rozbiciem samolotu w trakcie akrobacji, bo nie wiem czy był to błąd pilota czy nieprzystosowanie samolotu do lotu na tak niskim pułapie

    OdpowiedzUsuń